Ebooki – ile kosztuje wydanie ebooka?

Jeśli wydajemy tradycyjną książkę, największy koszt stanowi druk gotowych egzemplarzy. A jeśli chcemy zacząć wydawać ebooki? Na jaki koszt należy się przygotować? W poniższym artykule omówimy pokrótce koszty wydania przeciętnego ebooka.

Koszt ebooka — o czym warto pamiętać?

Ile więc kosztuje wydanie własnego e-booka? Na jego koszt składa się wiele kwestii, powinniśmy też skorzystać z pomocy specjalistów w danej dziedzinie, aby nasz projekt wyglądał profesjonalnie i przyciągał naszych potencjalnych odbiorców.

Dużo łatwiej jest wydać e-booka, kiedy piszemy już książkę, która ma ukazać się w papierowej wersji. Wówczas przygotowanie ebooka nie generuje już takiej ilości pracy. Jednak, jeśli właśnie e-book ma być jedyną formą przekazania treści dla czytelnika, to wtedy musimy przygotować się na większą ilość pracy.

Na proces przygotowywania ebooka składają się takie kwestie, jak:

-przygotowanie treści,

-redakcja i korekta

-skład

-sprawy formalne, związane z założeniem firmy, a jeśli jej nie mamy — pozyskanie numeru ISBN

-przygotowanie sprzedaży przez internet. 

Wydawanie ebooka — konkretne kwoty

Wszystkie wymienione wyżej etapy kosztują, oczywiście w zależności od tego, jakie mamy umiejętności. Część z wyżej wymienionych etapów możemy wykonać sami. Jednak zróbmy to tylko wtedy, kiedy jesteśmy absolutnie pewni swoich kompetencji. W przeciwnym wypadku, nasze ebooki nie będą zachęcały do kupna. Załóżmy, że będzie on miał ok. 200 stron. Koszty kolejnych etapów będą następujące:

-korekta tekstu – ok. 600 zł (jw przypadku tylko jednej korekty, a tekst nie musi być poddany redakcji

-skład tekstu – od 500 z

-projekt okładki – min 300 zł (dobrej jakości

– przygotowanie wersji na czytniki – ok. 120 zł

Łącznie jest to kwota minimum 1500 zł.

Warto zaznaczyć, że jest to oszczędny wariant. Czasami może się okazać, że korekta i redakcja wyniosą nas znacznie więcej, jeśli tekst nie będzie zbyt dobrze napisany.

Kwota wydaje się duża, jednak tak naprawdę nie tak przerażające, jak mogłoby się wydawać. Zakładając, że sprzedajemy e-booka za 30 zł, a od każdej sprzedanej sztuki płacimy 23% podatku VAT, wystarczy sprzedać ok. 70 sztuk, aby koszt wydania e-booka szybko się zwrócił.