Czy ebooki wyprą książki papierowe?

Czy tradycyjne książki mają swoją przyszłość? Czy wraz z rosnącym zainteresowaniem  ebooków, książka drukowana odejdzie w zapomnienie? Czy nadejdzie moment, kiedy ebooki opanują rynek czytelniczy i ostatecznie wyprą książkę drukowaną? To pytania zadaje wielu miłośników papierowych wersji. W tym artykule pokrótce podejmiemy te pytania zastanawiając się nad przyszłością książki drukowanej w porównaniu do coraz bardziej popularnych ebooków.

Dlaczego Ebooki są obecnie tak popularne?

Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że świat ebooków i audiobooków mają aktualnie czas swojej świetności. Dlaczego tak się dzieje? Wiele osób zauważyło, że te nośniki są nie tylko wygodną, ale i niedrogą alternatywą dla tradycyjnych, papierowych książek. Ebooki niezwykle szybko przeobraziły się w jedną z najpopularniejszych form materiałów do czytania w sieci. Co więcej, każdego roku można zanotować ponad 1 miliard pobrań. Trend ten nie ustaje ze względu na fakt, że ebooki są niezwykle wygodne, przenośne i łatwo się je czyta. Nie zajmują też dużo miejsca i są niedrogie.

Popularność ebooków ukształtowała też ich łatwa dostępność. Możemy je pobrać zarówno na komputer, jak i telefon, tablet lub czytnik. Jedyny wymóg to połączenie z internetem. Ebooki (www.taniaksiazka.pl) użytkownik może zakupić też w sklepach internetowych, lub na popularnych platformach (Amazon, iTunes, Google Play itp.)

Ograniczenia ebooków i papierowej książki

Jak widać, ebooki mają wiele zalet, jeśli chcemy porównać je do innych formatów. Są przenośne i możemy zabrać je ze sobą w dowolne miejsce. Możemy też dostosować rozmiar czcionki na miarę własnych potrzeb. Ich wadą jest jedynie fakt, że nie zapewniają takich samych wrażeń zmysłowych, dlatego wiele osób wciąż wybiera książki tradycyjne.

Drukowane książki są namacalne, ale zajmują zdecydowanie więcej miejsca niż e-booki i często ważą niemało. Jednak naszym zdaniem ebooki prędko nie wyprą książek papierowych ze względu na to, że duża część czytelników ma inne preferencje i mimo wszystkich zalet ebooków wolą posiadać papierową książkę, która ich zdaniem daje wiele zalet.